Mrs J Burrows

Data Manager

Mrs J Burrows

Mrs C Appleyard

Behaviour for Learning Mentor

Mrs C Appleyard

Mr G Sprought

Senior Network Technician

Miss E Patmore

Head of Science

Miss E Patmore

Mr M Chapman

Cleaner

Mrs C Mesher

Head of Languages

Mrs L Cooney

Progression Manager and English Teacher

Mrs L Cooney

Mr C Simpson

Head of Physical and Arts Education

Mr C Simpson

Mr J Adsett

Member Governor

Mrs M Clark

Marketing and Communications Manager

Mrs M Clark

Mrs C Upward

Head of Business, ICT and Applied Learning

Mrs C Upward

Mrs K England

Senior Attendance Officer

Mrs K England

Mr R Barnes

Head of Technology

Mr J Toms

Head of Humanities and Head of House for Saxons

Mr J Toms

Mrs S Evison

Head of Year 9 and Physical Education Teacher

Mrs S Evison

Miss L Cash

Key Stage 5 Co-ordinator - English

Miss L Cash

Mr R Halle

Head of Year 10 and Physical Education Teacher

Mr R Halle

Mrs R Dougherty

Head of Art and i/c ITT

Mrs R Dougherty

Miss R Heatley

Head of Year 11 and MFL Teacher

Miss R Heatley

Miss G Kentish

Acting 2nd in Science, Acting Head of Biology and Lead Practitioner - Science

Miss G Kentish

Mr A Lilleker

Head of Year 8 and Physical Education Teacher

Mr A Lilleker

Mrs A Wheal

Sixth Form Progress and Interventions

Mrs A Wheal

Mr T Hickey

Head of Year 13 and Physical Education Teacher

Mr T Hickey

Mrs D Appleton

Marketing and Display Assistant

Mrs S Charles

Data Administrator

Mrs S Charles

Ms B Vallance

Systems Manager

Mr S Cowell

Maintenance and Caretaking Assistant

Mr S Cowell

Mrs W Maslen

Senior Administrator

Mrs W Maslen

Mrs M Turner

2nd in Physical and Arts Education and Head of Expressive Arts

Mrs M Turner

Mr G Jackson

Member Governor

Mr G Jackson

Mrs D Etheridge

Head of Religious Education

Mrs C Harvey

Acting 2nd in Languages and Key Stage 4 Co-ordinator - English

Mrs C Harvey

Mrs K Jacob

SENCO Literacy and English

Mrs K Jacob

Mrs K Hickey

Head of Geography

Mrs J Margiotta

2nd in Languages and Head of Modern Foreign Languages

Mrs J Margiotta

Mrs C Ramdin

Administrator - Sixth Form

Mrs S Pallister

Head of Year 12 and Head of Applied Learning, Law and Public Services

Mrs D Dastur

Student Welfare Assistant and Receptionist

Mrs D Dastur

Mrs M Sobota

Acting Head of Chemistry and Lead Practitioner - Science

Mrs M Sobota

Mrs E Thornley

2nd in Business, ICT and Applied Learning and Head of Business

Mr C Johnston

Site Manager

Mr C Johnston

Mrs D Holdich

HR Assistant

Mrs D Holdich

Mrs P Thorn

Member Governor

Mrs P Thorn

Mrs J Collisson

Personalised Learning Pathway Manager

Mrs J Collisson

Miss K Climpson

Cleaner

Mr D Cottis

Nominated Governor

Mr D Cottis

Miss S Heggie

STEM Co-ordinator

Ms A Kaddu

Key Stage 3 Co-ordinator - English

Ms A Kaddu

Miss D Kelly

Head of Physical Education and i/c ITT

Miss D Kelly

Mrs J Thomas

Head of PSHE and Citizenship

Mrs T Threadgold

Head of Childcare (DCE)

Mrs K Michalle

Administrator

Mrs M Lamont

Administrator

Mrs M Lamont

Miss M Louis

Exams Officer and Head of House for Vikings

Miss M Louis

Ms R Doe

Cleaner

Ms R Doe

Mr L Emptage

Nominated Governor

Mr L Emptage

Ms K Costello

Behaviour for Learning Mentor

Mrs T Evans

Cleaner

Mrs S Berry-Churchill

Art Teacher

Mrs S Berry-Churchill

Mr P Young

Reprographics Manager

Mr P Young

Mrs C Cauchies

Modern Foreign Languages Teacher

Mrs K Gardiner

Vice Chair of Governors

Mrs K Gardiner

Mrs K Tyler

Head of Social Sciences

Mrs K Tyler

Mrs S Schofield

HR Manager

Mrs S Schofield

Mr B Gibbs

Cleaner

Mr B Gibbs

Miss S Cherry

Business Teacher

Mrs S Choudhry

English Teacher

Mrs E Joseph

Drama and Music Teacher

Mrs E Joseph

Mr M MacDonald

Chairman of Governors

Mr M MacDonald

Miss L Sturges

Receptionist

Miss L Sturges

Mrs F Harvey

Cleaner

Mrs F Harvey

Mr D Blainey

Deputy Head of Year 10 and Psychology/Sociology Teacher

Mr D Blainey

Mrs A Clark

English Teacher

Mrs A Clark

Mrs E Lister

CoLi and Art Teacher

Mrs E Lister

Mrs M Nimants

Nominated Governor

Mrs M Nimants

Mrs E Terris

Headteacher's PA, Admissions Officer and Clerk to the Governors

Mrs E Terris

Mrs A Deadman

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Mrs A Deadman

Miss L Kent

Cleaner

Mr M Bowman

History and RE Teacher

Mr M Bowman

Mr B Clark

English Teacher

Mr B Clark

Miss G Lowe

Physical Education Teacher and i/c ITT

Miss G Lowe

Mr D Roche

Nominated Governor

Mr D Roche

Mrs M Watson

Attendance Officer

Miss M Farrell

ASD Mentor

Miss M Farrell

Mr R King

Cleaner

Mr R King

Miss C Coulson-West

CoLi Humanities and History Teacher

Miss C Coulson-West

Mrs J Green

Childcare Teacher

Mr C Stanton

Co-opted Governor

Mr C Stanton

Mrs J Wilson

Administrator

Mrs J Wilson

Mrs R Flavell

Care Assistant

Mrs R Flavell

Miss M Lowe

Cleaner

Miss M Lowe

Miss K Diallo

Modern Foreign Languages Teacher

Miss K Diallo

Miss J Hatfield

Hair and Beauty Teacher

Mr L Read

Physical Education Teacher and Head of House for Romans

Mr L Read

Mr K Wickham

Nominated Governor

Mr K Wickham

Mr G Frost

Inclusion Manager

Mr G Frost

Mr L Misell

Cleaner

Mrs K Lanaway

Sociology Teacher

Mrs K Lanaway

Mrs M Mayo

Head of Vocational Education and Deputy Head of Year 11

Miss C Richardson

Dance Teacher

Miss C Richardson

Mr P Schofield

Parent Governor

Mr P Schofield

Ms E Gleeson-Ward

English Teacher

Ms E Gleeson-Ward

Mrs E Murphy

CoLi Business, ICT and Applied Learning and Business and Economics Teacher

Miss C Tomsett

Trainee Physical Education Teacher

Miss C Tomsett

Mrs J Goring

QTVI

Mrs J Goring

Mrs E O'Donovan

Technology Teacher

Miss C Parrish

Geography Teacher

Miss C Parrish

Mrs A Stokes

Parent Governor

Mrs A Stokes

Miss S Rodriguez-Gomez

Cleaner

Miss S Rodriguez-Gomez

Mrs K Howe

English Teacher

Mrs K Howe

Mr J Roberts

Technology Teacher

Mr J Roberts

Miss S Simmonds

Religous Education Teacher

Miss S Simmonds

Mr G Frost

Support Staff Governor

Mr G Frost

Miss L Hurst

Behaviour for Learning Mentor

Miss L Hurst

Mrs V Sach

Cleaner

Mrs V Sach

Miss R Martinez-Ramirez

Modern Foreign Languages Teacher

Mrs C Taberer

Technology Teacher

Ms B Woolley

Support Staff Governor

Ms B Woolley

Mrs J Kidwell

Care Assistant

Mrs J Kidwell

Mr B Sheekey

Caretaker

Miss A McAdden

English Teacher

Mrs K Cooper

Teaching Staff Governor

Mrs K Cooper

Mrs D Lowe

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Mrs D Lowe

Mr B Sheen

Caretaker

Mrs K Roberts

CoLi English and English Teacher

Mrs K Roberts

Miss E Ferguson

Trainee English Teacher

Miss E Ferguson

Mrs C Parfitt

Learning Support Assistant

Mrs C Parfitt

Mrs S Szczypka

Cleaner

Miss T Tidy

Cleaning Supervisor

Miss T Tidy

Mrs A Smee

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Mrs A Smee

Mrs C Webb

Cleaner

Mrs S White

Cleaner

Mrs W Walker

SEN Administrative Co-ordinator

Mrs W Walker

Mr R Wood

Grounds Maintenance

Mrs B Wanna

Learning Support Assistant, Catch-up Literacy and Meares-Irlen

Mrs B Wanna

Ms S Wilson

Intervention Instructor - English

Mrs C Woodley

Cleaner

Mrs C Woodley

Mrs K Cooper

Lead Practitioner - Mathematics

Mrs K Cooper

Miss L Impey

Lead Practitioner - Mathematics

Miss L Impey

Miss C Lambert

Lead Practitioner - Mathematics

Miss C Lambert

Mr J Robinson

Key Stage 3 Co-ordinator - Mathematics

Mr J Robinson

Mrs T Lowe

Finance Assistant

Mrs T Lowe

Mrs K Everest

Science Technician

Mrs K Everest

Mrs L Fey

Technology Technician (soft)

Mrs L Fey

Mrs K Lodge

Technology Technician

Mrs K Lodge

Miss C Morley

Science Technician

Miss C Morley

Mrs P Popham

Senior Science Technician

Mrs P Popham

Mr S Alder

Intervention Tutor - Mathematics

Mr S Alder

Mr L Moule

Key Stage 5 Learning Mentor

Mrs M Ponton

Pastoral Support Assistant

Mrs M Ponton

Mrs C Winyard

Learning Support Assistant, Dyslexia and CLIP

Mrs B Woolley

Behaviour for Learning Mentor

Mrs B Woolley

Mrs J Markopoulos

Cover Supervisor

Mr J Baillie

Cover Supervisor

Mr J Baillie

Miss S Davis

Catering Assistant

Miss S Davis

Mrs L Evans

Assistant Cook

Mrs B Glaysher

Catering Assistant

Miss J Maynard

Catering Assistant

Miss J Maynard

Mrs L Morgan

Catering Assistant

Mrs L Morgan

Mrs J Nightingale

Catering Assistant

Mrs D Webster

Catering Assistant and Administrator

Mrs D Webster

Mrs S Woolf

Cook

Mrs S Woolf

Mr S Alder

Mathematics Teacher

Mr S Alder

Mr N Huntington

Key Stage 5 Co-ordinator Mathematics

Mr P Jarrett

Mathematics Teacher

Mr A Mahfoudh

Mathematics Teacher

Mr A Mahfoudh

Miss H Puddick

Mathematics Teacher

Miss H Puddick

Mrs S Bone

Finance Assistant

Mrs S Bone

Ms K Ellis

Learning Support Assistant

Ms K Ellis

Mrs D Finning

Health and Social Care Teacher

Mrs D Finning

Miss L Wilson

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Miss L Wilson

Mrs J Brace

Receptionist

Miss O Cole

Head of Year 7

Miss O Cole

Mr Baxter

Mathematics Teacher

Miss Chilton

Science Technician

Mrs Davis

English Teacher

Mrs Davis

Mr Fuller

Head of Mathematics

Mr Fuller

Miss Hilliard

Science Teacher

Mrs Purdie

Head of Modern Foreign Languages (MFL)

Mrs Purdie

Mrs Nichol

Mathematics Teacher

Mrs Nichol

Mrs North

Learning Support Assistant

Mrs North

Miss Patel

Science Teacher

Miss Patel

Mr Rudd

Head of Music

Mr Rudd

Mrs Sivell

Mathematics Teacher

Mrs Sivell

Mr Harrison

Trainee Science Teacher

Mr Latter

Trainee Science Teacher

Mr Latter

Miss O'Brien

Trainee Geography Teacher

Miss Warne

Trainee History Teacher

Miss Zekai

Trainee Drama Teacher

Mrs Lake

Head of Physics

Mrs Lake

Mrs Cassidy

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Mrs Cousins

Learning Support Assistant and Year Team Leader

Mrs Cousins

Mr A Stanton

Nominated Governor

Mr A Stanton

Mrs J Roberts

Staff Governor

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×